Muzeum Auschwitz

Teren byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau znajduje się w Polsce, około trzech kilometrów na zachód od miasta Oświęcim. Po II wojnie światowej obóz został przekazany polskiemu rządowi i ostatecznie stał się muzeum.

Pozostałości po Auschwitz – świadectwo ludzkiej tragedii

Auschwitz, największy i najbardziej niesławny z nazistowskich obozów koncentracyjnych, był miejscem uwięzienia i torturowania ponad miliona osób, w tym około 900 000 Żydów. Obóz został otwarty w 1940 roku i funkcjonował do 1945 roku. Początkowo służył jako ośrodek zatrzymań dla osób aresztowanych w ramach antyżydowskiej "polityki rasowej", ale wkrótce stał się obozem zagłady, w którym więźniowie byli wysyłani na śmierć w komorach gazowych.

W sumie w Auschwitz zginęło około miliona osób. Wiele z nich to dzieci, inne to kobiety, które przeżyły swoich mężów. Niektórzy byli więźniami politycznymi, np. bojownikami ruchu oporu, osobami niepełnosprawnymi lub cierpiącymi na zaburzenia psychiczne. Inni to Romowie (Cyganie). Ponadto 250 000 nie-Żydów zmarło w Auschwitz z powodu głodu i chorób.

Auschwitz – miejsce pamięci narodowej

Auschwitz był miejscem największego masowego mordu w historii ludzkości. Pod koniec II wojny światowej naziści zamordowali w Auschwitz-Birkenau około 1,1 miliona osób, w tym 750 tysięcy Żydów.

Obóz został wyzwolony przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 roku. Był to największy obóz koncentracyjny nazistowskich Niemiec, w którym przebywało około 340 tysięcy więźniów z ponad 30 krajów.

Auschwitz znajduje się w południowej Polsce w pobliżu małego miasta Oświęcim (niem.) Głównym obozem był Auschwitz I; został założony w 1940 roku i był okupowany przez Niemców przez całą wojnę. Auschwitz II-Birkenau był największym obozem koncentracyjnym i zagłady zbudowanym w celu zabijania Żydów i innych osób uznanych za niepożądane przez reżim nazistowski. Auschwitz III-Monowitz był obozem pracy przymusowej założonym wkrótce po wojnie, aby pomóc ludziom zwolnionym z innych obozów w powrocie do ich pierwotnych zajęć.

Obóz Auschwitz-Birkenau - zwiedzanie